Keeritsusstõbi e trihhinelloos on nakkushaigus, mida põhjustab lihastesse kapselduv ümaruss (Trichinella spiralis) Eve Hallimäe 28. veebr

Keeritsuss parasiteerib kõige- ja lihasööjate imetajate peensooles ja lihaskoes. Keeritsussi lemmikpaigad looma organismis on kohtades, kus lihased intensiivsemalt töötavad ja veri aktiivsemalt ringleb nagu vahelihas, keel, kaelalihased, oimulihased, söögitoru- ja hingamislihased.
Keeritsusse esineb sigadel, metssigadel, karudel, hobustel, rottidel ja raipesööjatel loomadel. Loomadel kulgeb tõbi valdavalt ilma kliiniliste nähtudeta, harva mõõduka lihasepõletiku tunnustega.

Inimene nakatub süües väheküpsetatud liha või muid lihatooteid. Inimesed põevad keeritsusstõbe intensiivse nakkuse korral raskel kujul ja diagnoositakse tavaliselt kliinilise pildi põhjal.
Toiduga satuvad seedetrakti kapseldunud vastsed. Maohappe toimel nende ümber olev kapsel laguneb ning vastsed tungivad peensooles limaskesta sisse
Umbes nädala pärast hakkavad emasloomad produtseerima elavaid vastseid, mis tungivad läbi sooleseina ja lähevad vereringe kaudu vöötlihastesse
Spiraaliks keerdunud vastsed kapselduvad lihaskiu sisse, kus nad püsivad aastaid eluvõimelistena, põhjustades haigusilminguid.
Oluline on reeglipärane ja hoolikas liha kontrollimine ning liha piisav termotöötlus. 
Ussi vastsed surevad, kui liha külmutatakse alla -15°C vähemalt 20 ööpäeva või küpsetatakse vähemalt 77°C juures.
Hallimäe Loomakliinikus on avatud uus litsenseeritud labor ulukite lihast keeritsussi leidmiseks tehisseede meetodil.
Labor väljastab ametliku tõendi, mis võimaldab jahimeestel ulukiliha ametlikult turustada.

foto: koolielu.edu.ee

www.minuloomakliinik.ee

Kommentaarid: 2

Tere, EAK andmetel on Teie keeritsussi labori akrediteering peatatud alates 01.07.2012
Linda Vooremäe, 9. august 2012
Oleme tõesti peatanud akrediteeringu alates suvest, seoses tagasihoidliku nõudlusega tõendite järele. Akrediteeringu taastamisest anname kindlasti veebilehel teada.
Eve Hallimäe, 11. detsember 2012
Email again:
Lisa kommentaar
Nimi:
E-mail:  E-maili aadressi ei avalikustata
Kommenteeri:

Viimased uudised